środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na ogrodzenia plastykowe z Kłodawy na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także ciąć na sześciany o równych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na sztachetki z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztachety plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek wznosi się z kamieni różnego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych układach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby forma każdego następnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z Winylu z Bełżyc z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz